Wymiana amortyzatorów na ogół jest dość prostą czynnością, jednak nie zawsze przebiega tak szybko i sprawnie jak można by sobie tego życzyć. Monroe zwraca uwagę na 9 potencjalnych sytuacji, które mogą się zakończyć uszkodzeniem nowego amortyzatora lub samochodu.
1. Nieprawidłowe podparcie samochodu
Wskazówka montażowa:
Upewnij się, gdzie są fabryczne punkty podparcia samochodów. Podczas podnoszenia samochodu sprawdź czy ramiona podnośnika nie naciskają na spojlery lub osłony progów. Jeśli progi lub podłoga są skorodowane, wzmocnij punkty podparcia dodatkowymi podkładkami mocowanymi na ramionach podnośnika.
2. Odkręcanie śrub, których nie należało odkręcić
Wskazówka montażowa:
Jeśli nie jesteś pewny, najpierw popuść wybrane śruby i nakrętki i sprawdź, jak zachowuje się zawieszenie. Upewnij się, że odkręcasz to co potrzeba a w razie potrzeby wprowadź dodatkowe punkty podparcia do zawieszenia, które rozbierasz.
3. Uszkodzenia tapicerki
Wskazówka montażowa:
Nawet jeśli nie specjalizujesz się w naprawach wyposażenia wnętrza, powinieneś zaopatrzyć się w podstawowy, tani zestaw narzędzi do demontażu tapicerki. Komplet uchwytów, dźwigni, zaczepów kosztuje zwykle ok. 100 zł i będzie przydawał się właśnie w takich sytuacjach.
4. Nadwyrężenie przewodów hamulcowych
Wskazówka montażowa:
Zaciski hamulcowe najlepiej wiesza się właśnie na sprężynach kolumn amortyzatorów. W sytuacji, w której demontuje się te kolumny trzeba już wcześniej zastanowić się nad alternatywnymi punktami podparcia, żeby w ostatniej chwili nie trzymać wszystkiego w rękach.
5. Nadwyrężenie silentbloków
Wskazówka montażowa:
Niezbędne jest kreatywne myślenie. Trzeba przewidywać takie sytuacje i w razie potrzeby wcześniej poluzować wahacze czy silentbloki. Mając na uwadze potencjalne problemy z odkręcaniem połączeń gwintowych zawieszenia należy z wyprzedzeniem spryskać je płynem odrdzewiającym.
6. Uszkodzenie zwrotnicy
Wskazówka montażowa:
Istnieją specjalne i niedrogie narzędzia do rozchylania gniazda kolumny w zwrotnicy. Zastępowanie ich wkrętakiem lub przecinakiem utrudnia pracę i zwiększa ryzyko pozostawienia kompromitujących śladów pracy.
7. Wadliwe osadzenie sprężyny
Wskazówka montażowa:
Należy sprawdzić (najlepiej przed rozebraniem kolumny) jak jest osadzona sprężyna i nową zamocować w identyczny sposób, zwracając uwagę, aby wskoczyła prawidłowo w wyprofilowane elementy lub w zaczepy.
8. Pozostawienie starych osłon i odbojów

Wskazówka montażowa:
Już na etapie zamawiania nowych amortyzatorów nie zapominaj o nowych osłonach i odbojach. No chyba, że faktycznie stary komplet jest jeszcze w idealnym stanie co zdarza się raczej rzadko.
9. Uszkodzenie tłoczyska podczas dokręcania
Wskazówka montażowa:
Tłoczysko należy blokować wyłącznie za pomocą odpowiedniego klucza, który zazwyczaj nakłada się na sam czubek tego elementu. Chwytanie szczypcami za boczną, błyszczącą część niszczy amortyzator i prowadzi do jego rozszczelnienia.
Wymiana amortyzatorów w niektórych modelach samochodów bywa sporym wyzwaniem. Nie zwalnia to jednak mechanika z dbałości o jakość wykonywanej pracy. Należy zawsze dbać o to, aby po wykonaniu pracy nie zostawiać kompromitujących śladów w postaci rys na tłoczysku amortyzatora, naderwanych osłon czy uszkodzonych nakrętek.
Jerzy Dziamski, Garage Gurus ekspert
O Tenneco
Tenneco jest jednym z wiodących na świecie projektantów, producentów i sprzedawców produktów motoryzacyjnych dla producentów samochodów i dla klientów na rynku części zamiennych, z przychodami w roku 2021 w wysokości 18 miliardów dolarów. Zatrudniamy około 71 000 pracowników pracujących w ponad 260 lokalizacjach na całym świecie. Poprzez nasze cztery grupy biznesowe: Motorparts, Ride Performance, Clean Air i Powertrain, Tenneco napędza postęp w globalnej mobilności, dostarczając rozwiązania technologiczne dla zróżnicowanych rynków globalnych, w tym dla lekkich pojazdów ciężarowych, samochodów ciężarowych, pojazdów terenowych, przemysłowych, sportów motorowych i rynku części zamiennych.
Odwiedź www.tenneco.com, aby dowiedzieć się więcej.