Dla wielu kierowców, największą niedogodnością wynikającą ze zużycia zawieszenia jest hałas dobywający się spod auta podczas jazdy na nierównościach. Moog zwraca uwagę, że choć ta „akustyczna” niedogodność faktycznie jest uciążliwa, z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy znacznie mniej istotna, niż inne, o których piszemy poniżej.
Zużycie sworzni i silentbloków powoduje, że w zawieszeniu powstają luzy. W praktyce oznacza to, że koła, które prowadzone są przez są przez niesprawne wahacze w zakresie owych luzów żyją swoim własnym życiem, odchylając się czy skręcając itp. Zawieszenie traci w ten sposób zadaną geometrię (podczas jazdy zmienia się ona cały czas w sposób niekontrolowany), co utrudnia prowadzenie samochodu, przyspiesza zużycie opon i generuje dodatkowe opory ruchu. Co gorsza – opory te zmieniają się po obu stronach samochodu niezależnie, a zatem prowadzą one do ściągania pojazdu.
Wiele osób rozumie problem zużycia sworzni i silentbloków, ale bagatelizuje sprawę zużycia łączników stabilizatora. Faktycznie, niewielki luz w obrębie drążka stabilizatora, którego głównym zadaniem jest ograniczenie przechyłów nadwozia na zakrętach wydaje się niegroźny, jednak sprawa zmienia się po wystąpieniu opadów deszczu. Na mokrej nawierzchni luz w tej okolicy także może utrudniać zapanowanie nad pojazdem. Nie jest to oczywiście wyczuwalne w jakiś spektakularny sposób, ale jeśli samochód znajdzie się na granicy utraty przyczepności, każdy drobiazg będzie miał kolosalne znaczenie.
Rozwiązaniem problemów jest oczywiście wymiana zużytych elementów zawieszenia na nowe. Warto na tym etapie zainwestować w elementy najwyższej jakości, ponieważ zazwyczaj i tak ich koszt jest niższy niż koszt robocizny. Dobrej klasy sworznie, silentbloki lub łączniki stabilizatora wytrzymają znacznie dłużej niż elementy najtańsze. Czasem może to być nawet dwukrotnie dłuższy okres.
Moog z technologią Hybrid Core

Opakowania ze wzmocnionymi elementami zawieszeń Moog oznaczone są logo Hybrid Core Technology.
W przypadku elementów zawieszenia Moog wykonanej w technologii Hybrid Core możemy mówić o realnej zmianie procesu produkcji, która przekłada się na wyraźny wzrost wytrzymałości danego elementu. Nie jest to zatem jedynie marketing, ale realne działanie, które da się zweryfikować analizując procesy wytwarzania lub poddając badaniom laboratoryjnym omawiane elementy. Moog oferując elementy zawieszeń o podwyższonej wytrzymałości pokazuje swoją dbałość o klientów umacniając swoją pozycję w segmencie producentów części najwyższej jakości.
Jerzy Dziamski, Garage Gurus ekspert
https://www.moogparts.pl/
O Tenneco
Tenneco jest jednym z wiodących na świecie projektantów, producentów i sprzedawców produktów motoryzacyjnych dla producentów samochodów i dla klientów na rynku części zamiennych, z przychodami w roku 2021 w wysokości 18 miliardów dolarów. Zatrudniamy około 71 000 pracowników pracujących w ponad 260 lokalizacjach na całym świecie. Poprzez nasze cztery grupy biznesowe: Motorparts, Ride Performance, Clean Air i Powertrain, Tenneco napędza postęp w globalnej mobilności, dostarczając rozwiązania technologiczne dla zróżnicowanych rynków globalnych, w tym dla lekkich pojazdów ciężarowych, samochodów ciężarowych, pojazdów terenowych, przemysłowych, sportów motorowych i rynku części zamiennych.
Odwiedź www.tenneco.com, aby dowiedzieć się więcej.