Ferodo – producent najwyższej jakości klocków hamulcowych prezentuje listę najczęstszych błędów montażowych, popełnianych zarówno przez majsterkowiczów jak i mechaników. Zwrócenie uwagi na te punkty znacząco poprawi bezpieczeństwo jazdy, zmniejszy liczbę reklamacji i wydłuży żywotność nowych klocków.
1. Klocki po zamontowaniu nie przylegają do tarczy – opierają się na jej rantach
Chałupniczą praktyką jest szlifowanie krawędzi klocków, tak aby lepiej pasowały do tarczy – takie postępowanie – choć trochę pomaga - jest oczywiście niezgodne ze sztuką rzemiosła, ponieważ spreparowane klocki będą pracowały tylko częścią swojej powierzchni, a to przekłada się na spadek wydajności hamowania.
Ale najgorzej jest, jeśli ktoś po prostu zamontuje nowe klocki, które oprą się na rantach tarczy. Wówczas wydajność hamowania będzie znikoma, a pedał hamulca – trudny do wyczucia, gąbczasty. Takim samochodem nie da się bezpiecznie jeździć. Czasem klocek może się dotrzeć do tarczy, ale dzieje się to tylko w pewnym zakresie.
Wskazówka Ferodo: w razie stwierdzenia wyraźnego rantu na tarczy hamulcowej, przed wymianą klocków warto rozważyć wymianę tarcz, co przełoży się na wyższe bezpieczeństwo jazdy i dłuższą żywotność klocków.
2. Zamiana stron – klocki, które powinny być montowane wewnątrz są montowane od zewnętrznej strony
Wskazówka Ferodo: przed montażem nowych klocków warto zatem rozpakować całą zawartość opakowania i zwrócić uwagę na te detale, kiedy cztery klocki leżą obok siebie na warsztatowym stole.
Innym błędem z tej kategorii jest montaż klocków z czujnikami po jednej stronie samochodu. Zazwyczaj na parę na jedno koło przypada jeden klocek z czujnikiem, a drugi bez. A zatem klocki z czujnikami należy odpowiednio „rozdzielić” na obie strony.
3. Wadliwy montaż czujników
Wskazówka Ferodo: po wymianie klocków z czujnikami należy upewnić się, że na desce rozdzielczej nie wyświetla się już komunikat zużytych klocków. Nierzadko, wymiana klocków z elektronicznymi czujnikami zużycia powinna być zakończona odpowiednim „wpisem” do sterownika układu hamulcowego lub komputera pokładowego.
4. Niewłaściwy montaż sprężynek lub podkładek antywibracyjnych
Wskazówka Ferodo: jeśli nowe klocki mają naklejki przeciwwibracyjne, warto upewnić się, czy w obrębie zacisku nie pozostały resztki starych naklejek.
5. Klocek zamontowany do nieoczyszczonego zacisku
Wskazówka Ferodo: czystość warunkuje prawidłową pracę klocka w zacisku, zwłaszcza w fazie, kiedy powraca na swoje miejsce po zakończeniu hamowania. Dokładne oczyszczenie zacisku jest jedną z najważniejszych czynności podczas wymiany klocków.
6. Klocek zamontowany do zapieczonego zacisku
Wskazówka Ferodo: kontrola uszczelnień tłoczka oraz prowadnic zacisku, ewentualna wymiana uszczelnień, czy nawet regeneracja zacisku to czynności niezbędne podczas wymiany klocków hamulcowych. Właśnie wymiana klocków jest często jedyną i najlepszą okazją do dokładnej kontroli tych elementów układu hamulcowego.

7. Zastosowanie pasty miedziowej przy elementach aluminiowych
Wskazówka Ferodo: warto zaopatrzyć się w specjalne smary do układów hamulcowych niezawierające miedzi. Taki smar jest bardziej uniwersalny od miedziowego, ponieważ znajdzie zastosowanie w każdej sytuacji.
https://www.ferodo.pl/
O Tenneco
Tenneco jest jednym z wiodących na świecie projektantów, producentów i sprzedawców produktów motoryzacyjnych dla producentów samochodów i dla klientów na rynku części zamiennych, z przychodami w roku 2021 w wysokości 18 miliardów dolarów. Zatrudniamy około 71 000 pracowników pracujących w ponad 260 lokalizacjach na całym świecie. Poprzez nasze cztery grupy biznesowe: Motorparts, Ride Performance, Clean Air i Powertrain, Tenneco napędza postęp w globalnej mobilności, dostarczając rozwiązania technologiczne dla zróżnicowanych rynków globalnych, w tym dla lekkich pojazdów ciężarowych, samochodów ciężarowych, pojazdów terenowych, przemysłowych, sportów motorowych i rynku części zamiennych.
Odwiedź www.tenneco.com, aby dowiedzieć się więcej.