Drgania lub wibracje podczas hamowania to jedna z najczęstszych usterek zgłaszanych pod adresem układu hamulcowego. Ferodo przypomina, że nie zawsze przyczyna leży po stronie tarcz hamulcowych i radzi na co należy zwrócić uwagę przed ich wymianą.
Szczegółowe rozpoznanie
- czy drgania występują tylko podczas hamowania czy cały czas a podczas hamowania są bardziej intensywne?
- czy intensywność drgań zależy od temperatury hamulców?
- gdzie odczuwalne są drgania – w podłodze, na kierownicy czy tylko na pedale hamulca?
Odpowiedzi na powyższe pytania powinny ułatwić ustalenie, gdzie leży przyczyna niesprawności. Nie wolno zapominać, że w grę wchodzą takie opcje jak przedni układ hamulcowy, tylny układ hamulcowy i zawieszenie.
Wadliwe zamocowanie kół

Warto zatem podnieść samochód na podnośniku kolumnowym i zakręcić kołami – być może już na tym etapie ujawni się prawdopodobna usterka.
Wadliwie zamocowana tarcza hamulcowa
Trzeba pamiętać, że głównym elementem dociskającym tarczę do piasty są śruby/nakrętki mocujące koła. Małe śruby mocujące samą tarcze pełnią jedynie rolę pomocniczą.
Zanim zapadnie decyzja o wymianie tarcz należy je zdemontować, oczyścić miejsca przylegania tarczy i piasty a następnie zamontować ponownie z zachowaniem właściwego momentu siły dokręcania.
„Bicie” tarczy hamulcowej lub piasty
Wykrzywienia piasty zdarzają się rzadko, zwykle w wyniku uszkodzeń mechanicznych, takich jak np. najechanie na krawężnik. Nigdy nie można ich jednak wykluczać, ponieważ może się okazać, że niepotrzebnie wymienimy tarcze. Przykręcenie tarczy hamulcowej do przekrzywionej piasty zawsze będzie powodowało drgania.
Miejscowa zmiana współczynnika tarcia na powierzchni tarczy

Efekt zmiany współczynnika tarcia wystąpi także wtedy, kiedy tarcza jest częściowo skorodowana. Jeśli jest to korozja powierzchniowa powstała w wyniku długiego postoju samochodu (np. miesiąc) objawy mogą ustąpić po oczyszczeniu skorodowanej powierzchni np. w wyniku kilkukrotnego hamowania.
Zużycie zawieszenia
Zbyt mocno zużyte klocki hamulcowe
Odchyłki w grubości tarczy
Ograniczenia w działaniu zacisku
„Jeśli okaże się, że niezbędna jest wymiana tarcz hamulcowych, należy pamiętać, że wraz z nimi należy wymienić także klocki. Pozostawienie starego kompletu drastycznie skraca żywotność nowych tarcz hamulcowych a także nie pozwala w pełni wykorzystać potencjału naprawianego układu hamulcowego”.
Jacek Litwin (Garage Gurus, Ferodo)
O Tenneco
Tenneco jest jednym z wiodących na świecie projektantów, producentów i sprzedawców produktów motoryzacyjnych dla producentów samochodów i dla klientów na rynku części zamiennych, z przychodami w roku 2021 w wysokości 18 miliardów dolarów. Zatrudniamy około 71 000 pracowników pracujących w ponad 260 lokalizacjach na całym świecie. Poprzez nasze cztery grupy biznesowe: Motorparts, Ride Performance, Clean Air i Powertrain, Tenneco napędza postęp w globalnej mobilności, dostarczając rozwiązania technologiczne dla zróżnicowanych rynków globalnych, w tym dla lekkich pojazdów ciężarowych, samochodów ciężarowych, pojazdów terenowych, przemysłowych, sportów motorowych i rynku części zamiennych.
Odwiedź www.tenneco.com, aby dowiedzieć się więcej.