Producenci samochodów zalecają okresową kontrolę stanu klocków hamulcowych przy każdym przeglądzie, czyli co 15-30 tys. km. Niezależnie od tego, w wybranych modelach samochodów stosuje się dodatkowe systemy ostrzegawcze, które aktywują się, kiedy grubość warstwy ciernej spadnie poniżej określonej granicy. Ferodo prezentuje popularne rozwiązania i tłumaczy ich zasadę działania. Okazuje się, że wskazania czujników nie dla wszystkich są jednoznaczne…
Sygnalizatory blaszkowe
Czujniki elektryczne/elektroniczne
W niektórych przypadkach klocki mogą być wyposażone w czujniki na stałe. W innych – czujniki kupuje się oddzielnie i wpina w odpowiednie miejsca w klockach. Warto wiedzieć, że w wielu samochodach, czujniki, które raz zasygnalizowały zużycie klocka nie nadają się do ponownego użycia. Do nowych klocków należy dokupić nowe czujniki (o ile nie są w zestawie).
Czujniki nie pokażą wszystkiego!
Zaskakujące wyniki statystyk Ferodo
z komputera pokładowego lub zestawu wskaźników!
Pokrótce przypominamy zatem podstawowe przyczyny, które mogą aktywować zapalenie się kontrolki klocków lub układu hamulcowego:
- zużycie klocków
- niski poziom płynu hamulcowego
- inna awaria układu hamulcowego, np. ABS.
Oczywiście w zależności od marki i modelu pojazdu wzory kontrolek mogą być różne. Czasem klocki mają oddzielną kontrolkę, czasem kontrolka jest wspólna dla kilku układów, np. takich jak wymienione powyżej. To zatem dodatkowy pretekst do tego by w wolnej chwili wziąć do ręki instrukcję obsługi samochodu i przypomnieć sobie właściwe systemy ostrzegawcze.
Mimo ogromnego postępu w rozwoju motoryzacji, klocki hamulcowe pozostają nadal jednym z najważniejszych elementów w całym układzie hamulcowym. Można nawet powiedzieć, że ich rola zyskuje na znaczeniu, ponieważ samochody stają się coraz cięższe i coraz szybsze. Dotyczy to także pojazdów elektrycznych. Zarówno mechanik jak i kierowca powinni przestrzegać zatem wszelkich zaleceń producentów w kwestii kontroli i obsługi tego elementu. W praktyce sprowadza się to do regularnej kontroli wynikającej z grafika przeglądów, prawidłowej eksploatacji (technika jazdy, która chroni przed przegrzaniem), obserwacja kontrolek oraz znajomość ich znaczenia.
Jacek Litwin, Gare Gurus Ferodo ekspert
O Tenneco
Tenneco jest jednym z wiodących na świecie projektantów, producentów i sprzedawców produktów motoryzacyjnych dla producentów samochodów i dla klientów na rynku części zamiennych, z przychodami w roku 2021 w wysokości 18 miliardów dolarów. Zatrudniamy około 71 000 pracowników pracujących w ponad 260 lokalizacjach na całym świecie. Poprzez nasze cztery grupy biznesowe: Motorparts, Ride Performance, Clean Air i Powertrain, Tenneco napędza postęp w globalnej mobilności, dostarczając rozwiązania technologiczne dla zróżnicowanych rynków globalnych, w tym dla lekkich pojazdów ciężarowych, samochodów ciężarowych, pojazdów terenowych, przemysłowych, sportów motorowych i rynku części zamiennych.
Odwiedź www.tenneco.com, aby dowiedzieć się więcej.